Як вгамувати бурштинову лихоманку на Волині

Добігає кінця ще один рік, а бурштинова лихоманка так і не врегульована до кінця відповідними законом і нормативними актами. Ледве не щодня тільки й чуємо про затримання на кордоні нелегальних кілограмів сонячного каменю. А реальних кроків, які б унеможливили чорний бурштиновий ринок, держава так і не зробила. І бурштинові області намагаються вирішувати проблему самотужки, про це пише сайт Волинь моя з посиланням на Україна молода.

Громаду роздражнили бурштиновими мільйонами

Після масованих наскоків на волинські ліси копачів бурштину з Рівненщини у 2015 році сьогодні там спокій і тиша. Лісові масиви охороняють стаціонарні пости нацгвардійців та громадських активістів, тому «десантники» з лопатами й помпами вже не такі нахабні. Тепер пристрасті вирують більше у Волинській обласній раді.

Бурштинове питання розділило волинських депутатів на два табори. Один на чолі з головою облради Ігорем Палицею активно лобіює діяльність комунального підприємства «Волиньприродресурс», створеного в березні 2016-го.

Нещодавно, на позачерговій сесії у грудні, депутатська більшість уже погодила надання надр у користування КП «Волиньприродресурс» із метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової  та промислової розробки покладів бурштину на територіях Маневицького, Камінь-Каширського та Ратнівського районів загальною площею понад 50 тисяч гектарів.

Риторика Ігоря Палиці про те, що Волинь озолотиться, коли обласна рада візьме видобуток сонячного каменю під свій контроль, спрацювала. У найближчі 5 років бюджети області, за підрахунками очільника Волиньради, можуть отримати до 500 мільйонів доларів.

А це вам — і ремонт доріг, і будівництво шкіл та дитячих садочків, і все решта, чого не вистачає у бідних поліських районах. Уже до кінця цього року «Волиньприродресурс» має ніби отримати омріяну ліцензію на видобуток. «Закон може врегулювати питання сплати податків чи ренти, а всі механізми з виданням ліцензій у країні вже існують.

Просто  процес блокують органи, які ці ліцензії видають. Ми не погоджуємо клопотань від приватних структур, а лише приймаємо рішення в інтересах КП «Волиньприродресурс», а без нашого погодження жодна приватна фірма не може видобувати бурштин на території області.

Рівненчани погодилися на надання надр у користування майже десяти приватним підприємствам, а також ДП «Укрбурштин» та фірмі, яку контролюють представники пропрезидентської фракції у Верховній Раді… Ми ж робимо хорошу справу і покажемо приклад, як можна ефективно господарювати на своїй території», — так пояснив позицію Волиньради Ігор Палиця.

Навіть ті депутати, які засумнівалися в реальності цього проекту, не ризикнули виставити себе у світлі «непатріотів», які не вболівають за долю регіону. Дехто пропонував відтермінувати розгляд цього питання, поки держава врешті відрегулює на законодавчому рівні процес легального видобутку бурштину, зокрема в частині отримання спецдозволів на користування надрами без аукціону і для КП.

Бо без цього комунальне підприємство не зможе повноцінно працювати, займатись рекультивацією земель та відновленням лісів, організовувати та координувати діяльність інвесторів. Ще одна проблема: на погоджених для геологорозвідки і видобутку бурштину в лісових масивах є багато об’єктів природно-заповідного фонду.

Як бути з цим нюансом? Та чекати вже не сила. Вартість покладів волинського буршитну, за ринковою ціною, обраховується 4 мільярдами доларів. І в бажаючих урвати свої мільярди із волинських надр голова паморочиться від передчуття, а отже, й терпець уривається.

За два останні роки понад 30 різних компаній із різною фінансовою репутацією та пропискою заявляли про своє бажання проводити геологорозвідку і видобуток поліського бурштину. І пересічному волинянину годі розібратися, чиї інтереси лобіюють різні депутатські табори.

Громаду геть роздражнили обіцяними бурштиновими потоками, які начебто поллються до обласного бюджету, як тільки в тамтешні ліси прийдуть потужні добувні фірми і поставлять видобуток сонячного каменю на промислову основу.

«І найголовніше — тюрма за незаконну торгівлю»

Здавалося б, для чого нам винаходити свій велосипед, якщо маємо досвід сусідніх країн, а саме Польщі та країн Прибалтики, де добувають бурштин цивілізовано?

— Ми їздили туди, вивчали цей досвід. Я зустрічався і мав розмову з цього приводу зі Степаном Кубівим, бо держава має взяти контроль над цим процесом. У Польщі є свої нюанси, там кар’єрний видобуток бурштину, до того ж вони залучають інвесторів та бізнес.

У нас є свій механізм і для цього не треба змінювати законодавство ні під кого, а робити так, як передбачає закон. Якщо закон по бурштину взяти — він поганенький. У нас і без нього є нормативна база, що дозволяє все робити.

Діє 615-та постанова Кабміну, згідно з якою бурштин є дорогоцінним каменем, і лише державне підприємство може отримати ліцензію на його видобуток. А приватне чи комунальне підприємство може купувати цю ліцензію лише з аукціону. У бізнесу є гроші, техніка, а державне не має ні грошей, ні техніки, але має ліцензію, — прокоментував ситуацію народний депутат України, лучанин Ігор Лапін.

— А Волинь бачить це так: створили комунальне підприємство, виділили 50 тисяч гектарів лісу і будемо щось робити. Та нічого ви не зможете робити, бо ліс — тільки за погодженням із Кабміном, ліцензія є тільки у державного підприємства, а вам треба буде її купувати, навіть техніки не маєте, щоб працювати. А бізнес ніяким боком до цього не залучений. А де інтерес місцевого населення?

Думаєте, міліція буде там постійно стояти й охороняти? Зараз охорона є, щоб не добували. А коли розпочнеться видобуток, хто все це охоронятиме? Концтабір не зробиш за колючим дротом. А за які гроші комунальне підприємство купуватиме ліцензію на видобуток, це ж мільйони гривень? З іншого боку, навіть якщо воно купить цю ліцензію, як покаже походження коштів? А ніяк. Ідея ніби хороша, щоб усе було прозоро і легально, але не працюватиме вона.

Я бачу це так: є дві державні компанії, яким належить 51 відсоток номінального прибутку від видобутку. Залишається ще 49, які діляться між бізнесом і комунальним підприємством. У якій пропорції — це вже деталі. Бізнес каже: я готовий купити ліцензію і для себе, і для комунального підприємства, я маю техніку, гроші й готовий видобувати бурштин, але все це за умови наявності договору про розподіл прибутку.

Не треба всіх дурити й казати про прибуток у 170 -200 відсотків, бо там реальний прибуток —1500-2000 відсотків. Потім це все треба буде ще й охороняти. Давайте візьмемо для цього АТОвців. Нормальна реабілітаційна програма: ліс, свіже повітря, рух, хлопці працюють, ніхто не краде.

А місцеве населення працює геологорозвідниками, і бурштин у них приймають за комерційною ціною. І це буде по-чесному. Вони матимуть те саме, що й зараз мають. Тільки не треба буде шахраям платити за «дах». Другий етап — біржа для прийому бурштину. І найголовніше — тюрма за незаконну торгівлю. Жорстка, справжня. Ринок не запрацює без реального жорсткого покарання за незаконну торгівлю бурштином. Я змалював умовну схему, яка реально може працювати тепер».

«Треба буде вирізати три чверті лісів на Волині»

Голова Волинської облдержадміністрації Володимир Гунчик так прокоментував бурштинові перспективи області:

— Бюджет, може, й повинен наповнюватися. Правда, не знаю, чи у таких цифрах, як дехто говорить і декларує. При такому наповненні Волинь матиме бюджет більший, ніж має Київ. Тому є занепокоєння, щоб це не було черговим популізмом.

Але те, що бюджет буде наповнюватися, це однозначно, бо робочі місця створюватимуть в області й дуже важливо закріпити це законодавчими актами. У першу чергу це пов’язано зі зміною податкового законодавства, щоб у місцеві бюджети надходили відповідні відрахування від ренти на видобуток корисних копалин. А то маємо в Локачах газове родовище, а місцевий бюджет із того нічого не має, крім ПДФО.

Все зареєстровано на Львівщині. Та перший крок зроблено і потрібно рухатися далі. Я як голова адміністрації говорив про це і в уряді, і в АП, й далі буду говорити. Водночас треба дуже виважено підходити до того, як буде видобуватися бурштин і що ми залишимо нащадкам після себе.

Коли мені розказують, що прийдуть потужні компанії й масово видобуватимуть бурштин, то я хочу сказати спеціалістам «Волиньприродресурсу», що треба буде зрізати три чверті лісів на Волині, аби видобувати промисловим способом цей камінь. Тому що 80 відсотків — у лісових масивах.

А для того, щоб наступний ліс виріс, треба як мінімум 30 років. Це означає, що нам треба дуже серйозно подумати. І ще одне питання: а якщо завтра в Китаї закінчиться ця бурштинова лихоманка, що будемо робити? Що робитимуть ці потужні підприємства? Десять років тому бурштин нікому не був потрібен. У мене бабця розпалювала ним піч. І завтра ця лихоманка закінчиться, натомість бурштину з’явиться ще щось.

А ми тут ліси поріжемо, знищимо сільгоспугіддя… Тому дуже обережно до цих речей треба підходити. Маємо яскравий приклад — шахти Нововолинська. Шахт наробили, вугілля сьогодні добувати не можемо, тому що обладнання застаріло й комбайн замість 80 сантиметрів захвату бере півтора метра, тобто половину піску й руди втягує.

Перспектив у цих шахт немає, тільки недобудована десята має перспективу. Тому до видобутку корисних копалин треба підходити дуже й дуже виважено. Бурштин сьогодні цікавий тим, що є покупець, є ринок, на якому хтось непогано заробляє. Але ситуація може змінитися і зав­тра-післязавтра цей бурштин, як і колись, нікому не буде потрібен.

Чи готові люди, розум яких затьмарився сьогодні від можливості розбагатіти на бурштинових копальнях, залишити своїм дітям і онукам ось такі ліси і такі землі, як на знімку? Чи не проклянуть нас нащадки за те, що перетворили квітучу землю в пустелю? І все заради соснової смоли, якою пращури печі розтоплювали? Думати є над чим. Головне, щоб не було пізно…

НОВИНИ РАЙОНІВ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Володимир-Волинського району

новини Гороховського району

новини Іваничівського району

новини Камінь-Каширського району

новини Ківерцівського району

новини Ковельського району

новини Локачинського району

новини Луцька

новини Любешівського району

новини Любомльського району

новини Маневицького району

новини Нововолинська

новини Ратнівського району

новини Рожищенського району

новини Старовижівського району

новини Турійського району

новини Шацького району